fbpx

Sdílení elektřiny přehledně. Jak začít sdílet elektřinu? Je to snadnější, než si myslíte

Sdílení elektřiny je moderní přístup, jak efektivně nakládat s vyrobenou elektrickou energií. Tento obecný pojem dostává v naší zemi konečně reálné kontury. Komunitní sdílení elektřiny je ukotveno energetickým zákonem (novela pod označením “LEX OZE II”). Pokud máte na svém domě fotovoltaickou elektrárnu a chcete-li se svou výrobnou elektřinu sdílet, čtěte dál.

Elektřinu, kterou vyrobím mohu poskytnout (sdílet) ve stejný moment do jiného odběrného místa na jiné adrese. Např. fotovoltaika nainstalovaná na chatě může v jeden moment vyrobit elektřinu a okamžitě ji sdílet do bytu, který se nachází kdekoliv v Česku. Fyzikálně to tak sice úplně nefunguje, ale mechanismus, který výrobu elektřiny v jednom bodě “započítá” a v dalším bodě naopak “odečte”, funguje přesně na tomto principu. Sdílenou elektřinu ale nelze využít později (např. večer, o víkendu, nebo v zimním období).

Profitovat na komunitním sdílení energie můžete i vy. Máte fotovoltaiku s přebytky? Zaregistrujte se na stránkách Elektroenergetického datového centra (EDC) a začněte elektřinu sdílet.

Jak se zapojit do sdílení elektřiny?

Sdílení elektřiny je možné ve 2 režimech:

  • Sdílení elektřiny v jednodušším režimu aktivního zákazníka, který je vhodný pro rodiny s FVE, nebo
  • v rámci energetického společenství, které je vhodné pro obce, podniky či společenství vlastníků jednotek.

Aby bylo sdílení možné, je nutné, aby výrobna byla připojena do distribuční soustavy. Zároveň musí být smluvně povoleny přetoky do distribuční sítě (tzn. není možné mít výrobnu připojenou v režimu zjednodušeného připojení mikrozdroje).

Mezi další základní technické požadavky nutné pro sdílení je zajištění tzv. průběhového měření. Jak výrobci, tak odběratelé musí mít instalované průběhové měření, které sleduje spotřebu elektřiny v 15minutových intervalech. Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v němž jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíže, jak to současná technologie dovoluje.

Sdílení elektřiny v režimu aktivního zákazníka

Chcete-li sdílet elektřinu s vaším domovem, chatou, garáží nebo bytem či svou firmou (pokud podnikáte), je pro vás vhodný režim aktivního zákazníka. V rámci aktivního zákazníka můžete sdílet elektřinu s až 11 odběrnými místy po celé ČR.

Výrobní místo může být zároveň také místo spotřební, v tom případě musí takové místo mít 2 EAN kódy (výrobní a spotřební).

Tip. Přečtěte si náš starší článek “NÁVOD: Co je potřeba udělat pro získání druhého, tzv. výrobního EAN kódu?”.

Registrace aktivního zákazníka

Zaregistrovat se můžete na webu EDC, postup je jednoduchý:

  1. Registrace u Elektroenergetického datového centra (EDC)
  2. Vyplnění žádosti o smlouvu pro přístup do EDC
  3. Nejpozději do 20 dnů bude vyhotovena smlouva EDC 
  4. Podpis smlouvy pro přístup do EDC

Tip: Provozovatel distribuční soustavy žadatelům o sdílení elektřiny nainstaluje elektroměr s průběhovým měřením, a to zdarma, což je dáno zákonem. Lhůta na instalaci elektroměru s průběhovým měřením je 3 měsíce od podání žádosti.

Jak se sdílení elektřiny projeví na faktuře?

Reálně se cena elektřiny na vyúčtování či faktuře od dodavatele sníží podle množství elektřiny, které se sdílelo s jinými členy. Nadále se ovšem za elektřinu platí distribuční poplatky distributorovi stejně jako za elektřinu odebranou ze sítě (kromě sdílení v rámci bytových domů).

Zákazník vyrábějící elektřinu uvidí množství, za které mu náleží kompenzace. Zákazník s místem spotřeby uvidí pak celkovou spotřebu, poníženou o odebranou elektřinu ze sdílení, a následně i informaci o množství, které distributor účtuje. Sdílení elektřiny může být bezplatné, ale členové se mohou v rámci stanov domluvit na ceně a poplatcích za sdílení elektřiny.

Sdílení elektřiny v energetickém společenství

Pro větší organizované skupiny, společenství vlastníků jednotek (SVJ), obce, školy, neziskové organizace nebo podniky je vhodnější využít sdílení elektřiny v režimu energetického společenství. Energetické společenství ovšem musí být právnickou osobou (např. spolek, SVJ, společnost s ručením omezeným, apod..) a v rámci tohoto režimu lze sdílet elektřinu až s 1000 členy (tedy max. 1000 kódů EAN).

Sdílení v rámci tohoto společenství nelze provádět po celé ČR, ale maximálně na 3 sousedních obcích s rozšířenou působností nebo na území města Prahy. V rámci režimu energetického společenství lze vedle elektřiny sdílet rovněž teplo. Režim energetického společenství se týká spíše nákladnějších projektů, ať již fotovoltaických, nebo větrných elektráren.

Tip: Sdílení elektřiny v bytových domech je možné již už od roku 2023, kdy systém sdílení začal fungovat v tzv. předběžném režimu na základě vyhlášky ERÚ. Pro plnohodnotné sdílení je ale nutné v rámci bytových domů provést do konce roku registraci na stránkách EDC.

Registrace energetického společenství

Zaregistrovat se můžete na webu Energetického regulačního úřadu, podání žádosti o registraci energetického společenství ale není zdarma, musíte uhradit správní poplatek ve výši 2000 Kč na bankovní účet ERÚ 19-2421001/0710. Žádost lze zaslat elektronicky přes datovou schránku nebo listinnou formou na sídlo úřadu.

Doporučené zdroje k prostudování

Další příspěvky
S fotovoltaikou můžete ušetřit i Vy

Navrhneme Vám optimální řešení, díky kterému využijete maximum elektřinu ze slunce. Snižte si náklady za elektřinu jednou pro vždy.

Získejte zdarma schůzku se specialistou. Naše zkušenosti a skvělé hodnocení zákazníků zaručují kvalitu

Kontaktujte nás a my se o vše postaráme

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů
Copyright © 2024 | SEFY Czech Republic s.r.o.