fbpx

Hybridní fotovoltaická elektrárna třičtvrtě roku v provozu. Jaké jsou reálné zkušenosti čerstvého majitele?

Hybridní fotovoltaická elektrárna je nejčastější typ FV elektráren, které jsou instalovány na rodinné domy. Hybridní proto, že dokáže pracovat v „ostrovním režimu“ – bez připojení k distribuční síti, i klasicky s připojením k distribuci, čehož se využívá v případě, že elektrárna ani bateriové úložiště nevyrábí resp. nedodává energii. Jaká je zkušenosti našeho zákazníka s hybridní fotovoltaickou elektrárnou po třičtvrtě roce provozu?

Obsah článku

Zákazník z Olomouce patří ke klientům, kteří si rádi a do detailu studují principy a specifika fotovoltaických elektráren. Málokdy máme tu čest instalovat elektrárnu natolik sečtělým a informovaným zákazníkům, jako byl právě pan B.

Dle informací od zákazníka bylo rozhodování o investici do instalace FVE dlouhodobějšího rázu. I přes to, že díky výhodným dotacím NZÚ je konečná cena elektrárny pro zákazníka ponížena zhruba o 50 %, jež jsou hrazeny právě dotacemi, stále hovoříme o investici v řádech stovek tisíc korun, což pro drtivou většinu z nás není výdaj, který jsme zvyklí hradit dnes a denně.

Za nás každému doporučujeme pečlivě a uvážlivě zvolit vhodnou realizační firmu k instalaci fotovoltaiky a určitě tento krok neuspěchat (ačkoliv je pravda, že čím dříve si fotovoltaickou elektrárnu pořídíte, tím dříve začnete šetřit peníze na účtech za energie).

Pan B. nakonec zvolil realizaci hybridní fotovoltaické elektrárny od naší společnosti SEFY Czech Republic s. r. o., za což jsme velice rádi.

Parametry instalované hybridní fotovoltaické elektrárny

Instalovaná elektrárna disponuje 27 solárními panely AEG 370 Wp, střídačem GoodWe 10K-ET a bateriovým úložištěm o celkové kapacitě 10,65 kWh se zálohou celého domu proti výpadku elektřiny.

Díky inteligentní regulaci AZRouter SMART je přebytek vyrobené elektřiny po nabití baterie směřován dále do ohřevu užitkové vody v nově instalovaném bojleru. Dochází tak k využití elektřiny vyrobené ze slunce na úplné maximum.

Majitel nové fotovoltaické elektrárny SEFY také počítá do budoucna s koupí elektromobilu – i proto se rozhodl k elektrárně zakoupit dobíjecí stanici (wallbox) AZCharger 22 kW, která díky nativnímu propojení s regulací AZRouter SMART optimalizuje využití sluneční energie k nabíjení elektrovozidla v době slunečního svitu. Zákazník tak získává možnost do budoucna efektivně využít vyrobenou elektřinu, snížit svou ekologickou stopu i cenu za každý ujetý kilometr jen díky slunci!

Jaké jsou reálné zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou po třičtvrtě roce od instalace?

Zeptali jsme se našeho zákazníka na několik otázek, které by mohly zajímat i další potenciální zájemce o instalaci hybridní FVE.

Proč jste se rozhodl pořídit si fotovoltaickou elektrárnu a co očekáváte, že vám systém přinese?

Našim primárním cílem byla co největší soběstačnost s minimálním ekologickým dopadem našeho života na této planetě. Dalším cílem byla rozumná investice do budoucna, která nám sníží pravidelné náklady na energie, čímž budeme minimalizovat nutné výdaje v důchodovém věku.

Do budoucna očekáváme další snížení nákladů na energie i ve spotřebě plynu. V současné době nám plyn ohřívá TUV a vytápí dům. V příštích letech také uvažuji o koupi plug-in hybridu nebo elektromobilu, větší část roku tedy očekáváme také snížení nákladů na provoz automobilu a také zajištění ekologického transportu do práce.

Podle čeho jste vybíral instalační firmu a proč jste k realizaci zvolil právě společnost SEFY?

Firmu jsem vybíral na základě recenzí na internetu, rychlosti instalace a zejména na základě prvotního telefonického kontaktu a schopnosti odpovědět na mé dotazy. Rozhodoval jsem se mezi více firmami, se 3 obchodními zástupci jsme se domluvili na prohlídku domu a vypracování cenové nabídky.

Pan inženýr Siegel z firmy SEFY byl ze všech nejzdvořilejší a svými znalostmi a zkušenostmi mi byl schopen odpovědět na všechny mé všetečné dotazy a že jich bylo 😊. Tímto mě jako jediný přesvědčil, že se v oblasti FVE orientuje a baví ho to. Navíc velmi oceňuji, že pro firmu SEFY nic nebyl problém, spoustu toho bylo provedeno na základě mého přání nebo doporučení právě Ing. Siegela tak, aby instalace FVE na našem domě byla maximálně funkční a smysluplná.

Mohl byste v několika větách popsat, jaká je Vaše zkušenost se společností SEFY od prvotního kontaktu až po podpisu předávacího protokolu?

Zkušenost se společností SEFY během celého procesu byla bezproblémová. Vše na sebe hezky navazovalo a instalace proběhla velmi brzy po podpisu smlouvy i přes probíhající boom v této oblasti.

Velmi oceňuji výbornou komunikaci všech členů týmu. Termín instalace byl sdělen týden předem a nebyl problém se na čemkoliv domluvit individuálně. O FVE jsem se nějakou dobu zajímal a snažil se co nejvíce porozumět tomu, jak vše funguje. Myslel jsem si, že mám nasazeny růžové brýle ohledně mého očekávání funkčnosti. Ale díky SEFY je realita ještě růžovější než jsem si ji přes ty růžové brýle představoval 😊 Viz screenshoty ze SEMS portálu.

Náš dům je během noci či neslunného počasí soběstačný díky fyzické baterii. TUV v bojleru je pravidelně ohřáta z přebytků výroby. Od března do zatím srpna 2022 se voda každý den nahřála na 70 °C a nebylo třeba ani jednou ohřívat TUV plynem.

Samozřejmě počítám s výrazným poklesem výroby v období listopad až únor. Výdaje na elektřinu klesly na minimum a díky tarifu ČEZ Elektřina pro soláry ukládáme další přebytky do virtuální baterie na zimu.

Po konzultaci s Ing. Siegelem jsme dále pořídili klimatizační jednotky, které nám přes léto za nulové výdaje a ekologicky zchladily dům. Díky těmto klimatizacím (= tepelná čerpadla) jsme dosáhli na distribuční sazbu D57d a tím očekáváme z těchto klimatizací také levné vytápění přes zimu z virtuální baterie (nulová cena silové elektřiny) s nízkou distribuční sazbou.

Jak hodnotíte průběh samotné instalace? Vyskytly se během realizace nějaké problémy? Jak naši kolegové reagovali na vzniklé problémy?

Průběh instalace byl hladký a neuvěřitelně rychlý vzhledem k velikosti FVE. V předstihu před samotnou montáží nám byl instalován bojler na ohřev TUV z přebytků vyrobené energie. Následovala instalace fotovoltaických panelů na střechu a elektroinstalace.

Vše se stihlo během neuvěřitelných 4 dnů. Práce byla odvedena kvalitně, velmi oceňuji kladený důraz i na vzhled celé instalace, minimalizaci použitých lišt a podobně. Během instalace panelů na střeše došlo k poškození pár střešních tašek, montéři sami ten den ve stavebninách vyzvedli náhradní tašky a střecha tedy stále vypadá jako nová. Dále bylo během instalace zjištěno, že není jednoduše možný back-up jednotlivých okruhů pro krátkou kabeláž v rozvaděči. Vše bylo vysvětleno a bylo nabídnuto řešení v podobě full back-upu domu, který se také nainstaloval a který bez problémů funguje.

Doporučil byste společnost SEFY Czech Republic s.r.o. i dalším zájemcům o fotovoltaiku a proč?

Jednoznačně a bez váhání doporučuji firmu SEFY. Pokud chcete, aby Vaše nová fotovoltaická elektrárna fungovala podle Vašich představ a byl maximálně využit její potenciál (soběstačnost i v noci nebo nepříznivém počasí, ohřev TUV z přebytků, dobíjení elektromobilu atd.), pak firma SEFY Vás ohromí svými znalostmi, zkušenostmi, rychlou instalací a hlavně plnou bezproblémovou funkčností.

Jsem rád, že jsem si vybral pro svou elektrárnu právě firmu SEFY!

Další příspěvky
S fotovoltaikou můžete ušetřit i Vy

Navrhneme Vám optimální řešení, díky kterému využijete maximum elektřinu ze slunce. Snižte si náklady za elektřinu jednou pro vždy.

Získejte zdarma schůzku se specialistou. Naše zkušenosti a skvělé hodnocení zákazníků zaručují kvalitu

Kontaktujte nás a my se o vše postaráme

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

SEFY je česká technologická firma realizující fotovoltaické elektrárny na klíč. Díky fotovoltaice můžete ušetřit nemalé náklady za elektřinu.

Získejte i Vy zelený zdroj elektřiny pro svou nemovitost!

Hodnocení našich zákazníků

SEFY ČR na Firmy.cz
Copyright © 2024 | SEFY Czech Republic s.r.o.