Češi jsou národem kutilů. Fotovoltaiku si zručný člověk, který rozumí elektrotechnice, může klidně postavit sám, na internetu je spousta návodů. Je to ale správná cesta, jak si zajistit vlastní zdroj energie ze slunce? V poslední době se objevují v mediálním prostoru zprávy o závadách a dokonce i o požárech na rodinných domech s fotovoltaikou. Takřka vždy je ale na vině neodborná montáž!
Řádně a odborně nainstalovaná fotovoltaika patří k velmi bezpečným technologiím. Tedy za předpokladu, že se důsledně dodržují bezpečnostní normy. A to je často kámen úrazu mnohých podomácku stavěných fotovoltaik.
Profesionálním společnostem se školeným a certifikovaným týmem elektrikářů a montážních techniků se tyto bezpečnostní incidenty jednoduše nestávají.
Každá elektrárna je před zprovoznění podrobena elektrotechnické revizi. Jedině řádně revidované dílo může být spuštěno a připojeno do sítě. To platí u nás a mělo by to platit u každé renomované instalační firmy.
Naše certifikace
Proč čteme o požárech v souvislosti s fotovoltaikou?
Média se v dnešní době uchylují k senzacechtivým titulkům a obecně hledají témata, která mají potenciál vystrašit, šokovat a dost často i manipulovat společnost. Fotovoltaika je díky své velké popularitě často terčem polopravd a tendenčních výstupů. A jedním z otřepaných témat jsou požáry fotovoltaik.
Máte dojem, že požárů fotovoltaik přibývá? Tak věřte, že v porovnání s počtem instalací je procento požárů naprosto zanedbatelné. Je jasné, že s raketovým růstem instalovaných fotovoltaik, kterého jsme v posledních letech svědky, bude sem tam docházet i k fatálním amatérským montážím, které mohou vést k požárům. Kvalitní firmy ale s těmito chybami problém nemívají.
Statistika požárů je vůči fotovoltaikám víc než příznivá. Jak říká článek na serveru Obnovitelne.cz:
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR eviduje za loňský rok v souvislosti s fotovoltaikou celkem 64 požárů (z celkového počtu požárů 17 757, kvůli kterým vyjížděli). Do svých statistik u kategorie „FVE“ nicméně započítávají i požáry komponentů, nedá se tedy říci, jak často hoří samotné střešní instalace.
„Do předmětné kategorie spadají požáry v rámci fotovoltaického systému nebo jejich komponentů zapojených do výrobny elektrické energie bez rozdílu vzniku požáru, a to včetně úložišť elektrické energie ve formě akumulátorů. Podrobná evidence požárů dle jednotlivých částí fotovoltaického systému (např. požár fotovoltaického panelu, slučovacího boxu, měniče atd.) není statisticky sledována,“ uvádí zástupci Generálního ředitelství.
Z oněch 64 případů vzniklo 51 požárů vlivem technických závad, z toho 13 jich má přímou souvislost s fotovoltaickou elektrárnou, která je označena jako iniciační zařízení hoření.
Počet požárů více či méně souvisejících s fotovoltaikou pak dává smysl porovnat s celkovým počtem instalovaných fotovoltaických elektráren v Česku. Dle serveru oEnergetice.cz máme v Česku přes 167 000 instalací. Počet požárů je pak opravdu velmi velmi zanedbatelný.
Co může způsobit požár instalace s fotovoltaikou?
Nejčastějším důvodem požárů způsobené fotovoltaikou je chybné zapojení. To nemůže být způsobeno ničím jiným než neodbornou instalací. Doporučujeme svěřit své domovy do rukou vyškolených odborníků, kteří profesionálně nainstalují fotovoltaickou elektrárnu tak, aby splňovala veškeré bezpečnostní předpisy.
Kvalita je při výběru fotovoltaické elektrárny klíčová. A to nejen pro dlouhou životnost fotovoltaiky, ale také z bezpečnostních důvodů. Právě nekvalitní komponenty jsou druhým nejčastějším důvodem požáru fotovoltaiky. Naše komponenty pochází od renomovaných společností a jedná se o bezpečné výrobky, které jsou v souladu s legislativními požadavky EU.
Požárům se dá předejít
Kromě odborné instalace fotovoltaické elektrárny se dá možným požárům předejít také pravidelnou údržbou a kontrolou. Se SEFY získáte fotovoltaiku společně s moderním cloudovým monitoringem, díky kterému budete mít fotovoltaiku pod kontrolou od A po Z.
Získáte nejen přehled o výrobě a spotřebě energie, mohou se vám také zobrazovat chybová hlášení, která vás upozorní na možnou poruchu. A nejen vy, ale i naše servisní centrum, které díky modernímu monitoringu má okamžitě k dispozici veškerá diagnostická data o všech našich elektrárnách. Jakékoliv anomálie a potenciální problémy (které by mohly znamenat zbytečný pokles výkonu, rychlejší opotřebení technologie apod.) vidíme jako první. Můžeme tak bleskově zareagovat a problémy řešit hned.
Doporučujeme pořídit nejbezpečnější fotovoltaiku na trhu
Společně s fotovoltaickou elektrárnou nabízíme také instalaci bezpečnostních prvků, které pomohou zvýšit bezpečnost a ochránit vaši instalaci.
Klíčové bezpečnostní produkty pochází od naší sesterské společnosti A-Z TRADERS, která dodává certifikované produkty pro více než polovinu fotovoltaického trhu v ČR. S komponenty z A-Z TRADERS a odbornou instalací profesionálů ze SEFY získáte jednoduše nejbezpečnější fotovoltaiku na trhu.