fbpx

Přehled připojení za rok 2020 a výhled do 2021

Z předběžných dat za rok 2020 vyplývá, že segment malých, domovních obnovitelných zdrojů stabilně roste.

Oproti předchozímu roku se opět zdvojnásobil. Letošní energetická agenda nám zároveň ukazuje, že tento rok bude pro rozvoj čisté energetiky zásadní.

Fotovoltaických elektráren loni přibylo přibližně 50 megawattů (MW), což představuje dvojnásobek přírůstku z roku 2019. Víc než polovina nového výkonu, přes 29 MW, představují malé zdroje do 10 kilowatt (kWp).

Nejoblíbenější fve s bateriemi

V roce 2020 bylo v NZÚ proplaceno celkem 4 875 žádostí s vyplacenou dotací 605,8 mil Kč. Z toho bylo fotovoltaik s bateriemi 3 853 žádostí (celkem 79 % z celkového počtu vyplacených žádostí) s vyplacenou dotací 534,4 mil Kč (celkem 88 % z celkové vyplacené dotace).

Za rok 2020 bylo celkem podáno 6 221 žádostí, kde opět drtivě vedly žádosti se systémy ukládajícími vyrobené přebytky energie do baterií. V porovnání čísel podaných žádostí s bateriemi a bez baterií za poslední tři roky predikují počty budoucích žádostí v NZÚ pro rok 2021 a křivka je stále stoupající.

Největší brzdou dalšího rozvoje rezidenčních instalací je požadavek distribučních společnosti na tzv. vyhodnocení dodávek solární elektřiny po jednotlivých fázích do sítě, které snižuje návratnost fotovoltaických projektů. Je naopak výhodné pro distributory a obchodníky s elektřinou.

Budoucnost fotovoltaiky

V roce 2021 až 2022 se trh může dostat přes 100 MW nových fotovoltaických instalací za rok. Kromě zdrojů budovaných pro vlastní či lokální spotřebu, lze v začínající dekádě očekávat silný rozvoj instalací určených pro dodávku do sítě. Na jejich budování bude možné čerpat dotace z Modernizačního fondu.

Další příspěvky
S fotovoltaikou můžete ušetřit i Vy

Navrhneme Vám optimální řešení, díky kterému využijete maximum elektřinu ze slunce. Snižte si náklady za elektřinu jednou pro vždy.

Získejte zdarma schůzku se specialistou. Naše zkušenosti a skvělé hodnocení zákazníků zaručují kvalitu

Kontaktujte nás a my se o vše postaráme

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

SEFY je česká technologická firma realizující fotovoltaické elektrárny na klíč. Díky fotovoltaice můžete ušetřit nemalé náklady za elektřinu.

Získejte i Vy zelený zdroj elektřiny pro svou nemovitost!

Hodnocení našich zákazníků

SEFY ČR na Firmy.cz
Copyright © 2024 | SEFY Czech Republic s.r.o.