Z předběžných dat za rok 2020 vyplývá, že segment malých, domovních obnovitelných zdrojů stabilně roste.
Oproti předchozímu roku se opět zdvojnásobil. Letošní energetická agenda nám zároveň ukazuje, že tento rok bude pro rozvoj čisté energetiky zásadní.
Fotovoltaických elektráren loni přibylo přibližně 50 megawattů (MW), což představuje dvojnásobek přírůstku z roku 2019. Víc než polovina nového výkonu, přes 29 MW, představují malé zdroje do 10 kilowatt (kWp).
Nejoblíbenější fve s bateriemi
V roce 2020 bylo v NZÚ proplaceno celkem 4 875 žádostí s vyplacenou dotací 605,8 mil Kč. Z toho bylo fotovoltaik s bateriemi 3 853 žádostí (celkem 79 % z celkového počtu vyplacených žádostí) s vyplacenou dotací 534,4 mil Kč (celkem 88 % z celkové vyplacené dotace).
Za rok 2020 bylo celkem podáno 6 221 žádostí, kde opět drtivě vedly žádosti se systémy ukládajícími vyrobené přebytky energie do baterií. V porovnání čísel podaných žádostí s bateriemi a bez baterií za poslední tři roky predikují počty budoucích žádostí v NZÚ pro rok 2021 a křivka je stále stoupající.
Největší brzdou dalšího rozvoje rezidenčních instalací je požadavek distribučních společnosti na tzv. vyhodnocení dodávek solární elektřiny po jednotlivých fázích do sítě, které snižuje návratnost fotovoltaických projektů. Je naopak výhodné pro distributory a obchodníky s elektřinou.
Budoucnost fotovoltaiky
V roce 2021 až 2022 se trh může dostat přes 100 MW nových fotovoltaických instalací za rok. Kromě zdrojů budovaných pro vlastní či lokální spotřebu, lze v začínající dekádě očekávat silný rozvoj instalací určených pro dodávku do sítě. Na jejich budování bude možné čerpat dotace z Modernizačního fondu.