V posledních dnech se mediálním prostorem i sociálními sítěmi šíří skoro až panika, kterou vyvolal článek v Hospodářských Novinách. Hovoří se v něm o velkém problému na polském trhu. Co se vlastně děje? Podobně jako v ČR zažil polský trh velký fotovoltaický boom. A každý „boom“ s sebou nese řadu rizik. Pojďme si je rozebrat.
Proč je fotovoltaika tak populární?
Fotovoltaika je perspektivní technologie, která dokáže rapidně snížit náklady na provoz domácnosti díky vlastní levné výrobě elektřiny. Díky fotovoltaice si může takřka každý majitel rodinného domu zvolit ekologickou a udržitelnou cestu, jak ve své domácnosti využívat moderní obnovitelný zdroj elektřiny. To je samo o sobě nesmírně lákavé. A těchto výhod si je samozřejmě vědoma i Evropská Unie a jednotlivé evropské země. A právě proto Evropa masivně podporuje tento zdroj energie s výhodnými dotacemi na fotovoltaiku, které dokáží uhradit až polovinu veškerých nákladů na pořízení fotovoltaické elektrárny.
Obsah článku
Zájem v Polsku ochladnul, řada firem to nedala
Situace v Polsku je oproti Česku rozdílná. Od roku 2015 do roku 2022 se v Polsku zvýšil počet fotovoltaických elektráren z 5000 na 1,2 milionu! To mělo samozřejmě vliv na tamější distribuční síť, která nebyla a nemohla být na takový strmý nárůst nových zdrojů připravena. Polská vláda tak byla donucena přijít se změnami. Nedopadlo to ale úplně nejlépe.
Novou legislativou z poloviny loňského roku se změnil způsob měření a vyúčtování elektřiny z FVE a pro řadu domácností se tak provozování fotovoltaiky stalo méně výhodné. Takřka ze dne na den se rapidně snížila poptávka po fotovoltaice a řada společností to neustála a musela své působení na polském trhu ukončit.
Pro polské zákazníky dnes již neexistujících společností je to nemilá skutečnost. Kdo se postará o servis nebo reklamaci jejich fotovoltaiky v případě problémů? Může se něco podobného stát u nás?
Výrazné a necitlivé změny v legislativě, které by způsobily prudké ochladnutí zájmu o fotovoltaiku, by v Česku nastat neměly. Díky nezávislým spolkům, jako je např. CAFT (Cech akumulace a fotovoltaiky, z.s.), který sdružuje instalační společnosti a chrání práva provozovatelů fotovoltaických elektráren, by v případě rizika přijetí vyloženě špatného legislativního kroku jistě velmi hlasitě zdůrazňoval, v čem jsou problémy. To ale neznamená, že by instalační společnosti v Česku nemohli zkrachovat.
Turbulentní ceny elektřiny a výhodné dotace vystřelily poptávku po fotovoltaice do výšin
Ve světle dnes již více než rok starých událostí na Ukrajině došlo k turbulencím na trhu s elektřinou, které vedly k velké destabilizaci trhu, navýšení cen a celkově nedůvěry celé společnosti k energetické koncepci Evropy s naprosto chybným příklonem k závislosti na ruskému plynu.
Evropské země včetně nás, zdá se ale dokázaly situaci do jisté míry stabilizovat díky zajištěním dodávek plynu ve zkapalněné formě z jiných částí světa. Je však vhodné zmínit i fakt, že letošní zima naštěstí nebyla tak tuhá, takže jsme nemuseli spotřebovat tolik plynu k vytápění.
Řada domácností ale pochopila, že sázet čistě na stávající trh s elektřinou a na dlouhodobě dostupné ceny, se vůbec nemusí vyplácet. I proto se lidé začali naprosto logicky poohlížet po vlastním a nezávislém zdroji elektřiny pro svou domácnost. V Česku se trh s fotovoltaikou ocitl pod obrovským náporem poptávky převyšující nabídku, a tak se celkem logicky vyrojily nové a nové instalační firmy, které vyrostly doslova jako houby po dešti.
Masivní nárůst instalačních společností a ochlazení trhu? Problém!
Stovky nových společností podnikající ve fotovoltaice, které vyrostly ze dne na den? To pro některé nemůže dopadnout dobře.
Instalace fotovoltaiky je technická disciplína, která je přísně svázaná normami a regulacemi. Fotovoltaiku by neměl instalovat kdejaký byť šikovný kutil.
Veškeré elektroinstalační práce musí dělat proškolený elektrikář s odbornou způsobilostí v elektrotechnice, celé dílo musí projít elektrotechnickou revizí a v případě hybridních systémů (které instalujeme u nás nejčastěji), musí celá elektrárna být schválena ze strany distribuce, jakožto paralelně připojený zdroj elektřiny do distribuční sítě.
V situaci, kdy se na trhu objeví stovky nových firem, ať se jedná o Polsko nebo Česko, je problematické v každém oboru uhlídat kvalitu práce. Jedna věc je nabrat tisíce zakázek s příslibem nereálně rychlých termínů instalace a v uvozovkách „schramstnout“ mastnou zálohu na dílo, ale druhá věc je poctivě odvést práci, namontovat panely s řemeslnou šikovností a poctivostí, čistě provést instalaci technologie v domácnosti, dodržet veškeré předpisy a normy, provést kvalitně elektroinstalační práce a celou elektrárnu logicky a správně zakomponovat do domácí elektroinstalace, zajistit elektrotechnickou revizi díla a provést veškeré administrativní kroky spojené s provozováním vlastní fotovoltaické elektrárny na svém domě.
Toto všechno (a mnohem více) jsou kroky, které musí dělat proškolení a svědomití pracovníci, kteří na stromech nerostou. A právě obrovský nárůst nových instalačních firem s sebou nese pro koncové zákazníky nemalé riziko ošizené práce!
Riziko v podobě neodborně odvedené práce nevyškolenými pracovníky může zapříčinit rychlejší degradaci či úplné selhání nainstalované technologie, ale na koho se mají zákazníci obrátit, když instalační společnost přestane fungovat? Může to být skutečně velký problém. Vynakládat desítky tisíc za opravu nekvalitně nainstalovaného díla se jistě nikomu nechce.
U nás máte jistotu
Troufáme si tvrdit, že patříme k zavedeným společnostem na českém trhu, máme letité zkušenosti a znalosti v oboru a dodržování norem a veškerých předpisů je u nás na prvním místě.
Našim cílem není nahnat tisíce zakázek, rychle znásobit obrat a vytvořit obrovskou firmu. Pozvolný růst, u kterého dokážeme uhlídat kvalitu a odbornou způsobilost našich zaměstnanců, je pro nás priorita.
Provozujeme také sesterskou společnost A-Z TRADERS s.r.o., která se specializuje na výrobu certifikovaných rozváděčů, nabíjecích stanic pro elektromobily a regulační techniky právě pro fotovoltaický trh, takže upřímně říkáme, že růst fotovoltaického byznysu a nárůst instalačních firem na českém trhu pro nás vyloženě neznamená „jen“ nárůst konkurence, ale také nárůst zákaznické základny.
Každá instalační firma je sice konkurentem společnosti SEFY Czech Republic s.r.o., ale zároveň potenciálním zákazníkem společnosti A-Z TRADERS s.r.o.
Nicméně důvěra trhu ve férovost oboru fotovoltaiky je pro nás naprosto klíčová. I proto je našim cílem, aby současný růst trhu nešel na úkor kvality odvedené práce a rozhodně nechceme, aby vznikala jakákoliv panika. Ba naopak.
Jak by to bylo s reklamací u nás, kdybychom přestali působit na trhu?
Jsme zavedená společnost se zdravými a pevnými základy. To zdůrazňujeme znovu. Pokud bychom ale z jakéhokoliv důvodu přestali fungovat, naše zákazníky na holičkách nenechají ani dodavatelé, ale ani výrobci.
V SEFY sázíme na českou společnosti SolSol, která patří k největším dovozcům komponent pro fotovoltaiku na českém trhu a dále na společnost BayWa, jež se řadí mezi největším hráče na celoevropském trhu.
Produkty, které v našich instalacích využíváme, lze vždy reklamovat přímo u výrobce! Každý z instalovaných produktů má svůj jedinečný kód, kterým lze produkt jednoznačně identifikovat a v případě jakékoliv závady jej zaslat prostřednictvím našich dodavatelů k reklamaci. Takhle snadné to je.
U méně poctivých firem s kdovíjakými dodavateli ale může problém skutečně nastat. Proto si dejte pozor, komu svěříte instalaci své fotovoltaické elektrárny. Aby vám z plánované úspory na elektřině nevzniklo mrzení v podobě nefunkčního systému a nedostupnou podporou.
Výběr solidní firmy je klíčový
Dejte na zkušenosti jiných zákazníků a nenechte se opít rohlíkem v podobě vymazleného marketingu. Slibují vám firmy hory doly? Zpozorněte a raději si společnost ověřte na recenzních serverech.
PS. Mrkněte se na reference našich zákazníků: