Vše, co jste chtěli vědět o fotovoltaice, ale báli jste se zeptat! Podívejte se na sérii videí, které jsme pro vás připravili. Náš obchodní ředitel Ing. Jan Siegel bez omáčky okolo vysvětlujte, na co se nejčastěji ptáte, když uvažujete nad investicí do fotovoltaické elektrárny.
Fotovoltaika a topení. Dá se s fotovoltaikou vytápět?
Dotace na fotovoltaiku a žádost o připojení. Zajistíte za mě veškerou administrativu? Kdy mi přijde dotace na účet?
Fotovoltaika a přebytky. Jak naložit s přebytky? Co je komunitní energetika?
Fotovoltaika s baterií. Jakou velikost baterie si mám pořídit?
Fotovoltaika s baterií a funkce při výpadku elektřiny. Budu svítit i při výpadku?
Kvalita střechy a solární panely. Zjistíte za mě, zda střecha unese fotovoltaiku?
Je možné, že u nás kvůli fotovoltaice na střeše bude méně pršet?
Fotovoltaika a žádost o připojení na ČEZ. Může mi ČEZ připojení zamítnout?
Kolik ušetřím peněz díky fotovoltaice? Jaká je návratnost?
Solární panely a jejich mytí. Je potřeba solární panely umývat?
Solární panely a recyklace. Jak se vlastně recyklují solární panely?
Fotovoltaika a topení. Dá se s fotovoltaikou vytápět?
Odpověď je ne. V zimě, kdy potřebujeme topení nejvíc, tak elektrárna pochopitelně vyrábí elektřiny nejméně. V zimě jsme s výrobou zhruba na 15 % celkové roční produkce. S vytápěním si lze s fotovoltaikou částečně pomoci, jen ale v přechodném období, na podzim a na jaře, ale v zimě to smysl příliš nedává.
Dotace na fotovoltaiku a žádost o připojení. Zajistíte za mě veškerou administrativu? Kdy mi přijde dotace na účet?
Komunikace s úřady a dalšími dotčenými subjekty je v případě realizace fotovoltaické elektrárny a jejím řádném zprovoznění a připojení do sítě složitá.
V SEFY máme tým administrativních pracovníků, kteří veškeré administrativní kroky řeší za zákazníky, takže zákazník v konečném důsledku nemusí řešit takřka nic. I v tom spočívá naše realizace na klíč.
Samotná dotace je pak vyplacena na váš bankovní účet asi dva měsíce po tom, kdy dojde k výměně elektroměru a zprovoznění elektrárny. V SEFY vše zařídíme za Vás a na klíč, takže byrokratickou zátěž nutnou k vyřízení dotace, zajištění všech podkladů apod., vyřešíme kompletně za zákazníka.
Fotovoltaika a přebytky. Jak naložit s přebytky? Co je komunitní energetika?
Přebytky vyrobené energie se primárně uloží do baterie, takže i ve večerních hodinách, když už slunce nesvítí, máte dostatek vlastní elektřiny pro provoz domácnosti.
Kromě baterie lze elektřinu uskladnit také ve formě teplé vody v bojleru. Můžete tak sluneční energii využít jak pro napájení domácnosti, tak pro ohřev teplé vody, případně lze k fotovoltaice zabudovat nabíjecí stanici pro elektromobily a další přebytky lze směřovat i k nabíjení vozidla.
V případě, že elektrárna již nemá kam energii akumulovat, pak nastává situace, kdy elektřina „odtéká“ do distribuční sítě. Zde existuje řada možností, které nabízejí různí obchodníci s elektřinou, jedná se o výkupy, virtuální baterie apod., ale jsou to stále jen produkty obchodníků a neexistuje žádná garance, že takový produkt bude výhodný i za rok, za dva nebo za tři roky.
Budoucností je legislativou ukotvená tzv. komunitní energetika, která se připravuje v roce 2024 k plnému spuštění. Dnes již víme, že v blízké budoucnosti bude v rámci komunitní energetiky možné elektřinu sdílet s dalšími odběrnými místy, s rodinou apod.
Fotovoltaika s baterií. Jakou velikost baterie si mám pořídit?
Velikost baterie by měla odpovídat večerní spotřebě. Elektrárna funguje v cyklech. Přes den baterii nabijeme a večer tuto energii čerpáme. Ráno je pak už žádoucí, aby baterie byla prázdná, abychom do ní mohli znovu akumulovat nově vyrobenou elektřinu.
Fotovoltaika s baterií a funkce při výpadku elektřiny. Budu svítit i při výpadku?
Backup systém jako náhradní zdroj energie pro váš dům. Fotovoltaika s baterií vlastně chrání váš dům před výpadky elektřiny. Ta není úplně běžná, ale my v SEFY navrhujeme elektrárnu podle vašich potřeb. Náš profesionální tým vám ale vždy připraví variantu přesně pro vás, váš dům, váš život. Tedy s touto funkcí můžete svítit a koukat na váš oblíbený seriál, i když většina sousedů doma zapaluje svíčky.
Kvalita střechy a solární panely. Zjistíte za mě, zda střecha unese fotovoltaiku?
Před každou instalací elektrárny vyšleme našeho technika, aby detailně prošel technický stav střechy nebo rozvody elektřiny. Hmotnost jednoho panelu je asi 25 kg, takže zatížení i vzhledem k ploše není až tak velké.
Situace na ploché střeše je trochu jiná, tam musíme v některých situacích řešit také statický posudek, abychom měli jistotu, že střecha fotovoltaické panely bezpečně unese. V případě rodinných domů je ale v drtivě většině realizace FVE možná bez problémů i na ploché střechy.
Je možné, že u nás kvůli fotovoltaice na střeše bude méně pršet?
Že by fotovoltaika na střeše dokázala poručit větru a dešti? Nemyslíme si. Jedná se pověru, kterou si nejspíše vymyslel některý z internetových vtipálků. Nainstalovali jsme tisíce fotovoltaických elektráren po celém Česku a v daných městech normálně prší. Tak se nemusíte ničeho obávat. Fotovoltaika je ekologický zdroj energie, déšť nezastavuje, ale zastavuje zbytečné útraty vašich peněz za elektřinu. Vyrábíte si totiž svou.
Fotovoltaika a žádost o připojení na ČEZ. Může mi ČEZ připojení zamítnout?
Může se stát, že mi ČEZ (nebo jiný distributor) nepřipojí fotovoltaiku do sítě? Tohle se stát nemůže. Žádost o připojení na ČEZ posíláme ještě před instalací, takže před samotnou instalací už víme, jaké je stanovisko ČEZ ohledně připojení zdroje do sítě. Před zahájením prací tak máme vždy smlouvu o připojení s distribuční sítí připravenou a schválenou
Kolik ušetřím peněz díky fotovoltaice? Jaká je návratnost?
Záleží, kolik bude stát elektřina. Úspora (a návratnost) závisí na dvou faktorech. Kolik elektřiny z fotovoltaiky v domácnosti využijete a kolik elektřina reálně stojí (tedy ta, kterou musíte dokupovat).
Nejčastější elektrárna, kterou instalujeme, je o výkonu 7 kWp a ročně vyrobíme 7 MWh. 1 MWh zhruba dneska stojí 5 000 Kč. Pokud bychom všechnu elektřinu z fotovoltaiky spotřebovali a žádnou elektřinu nenakupovali, tak ušetříme 7×5000 = 35 000 Kč ročně. Uvažujeme-li ale reálnější situaci, kdy využijeme ročně „jen“ např. 80 % elektřiny z FVE, tak 35000*0,8 = 28 000 Kč. To jsou peníze, které za nákup elektřiny ročně již neplatíte, protože elektřinu v tomto množství (a ceně), jste si vyrobili sami.
Solární panely a jejich mytí. Je potřeba solární panely umývat?
Solární panely jsou vlastně samočistící, a tak je umývat nemusíte. Déšť, sklon panelů a jejich povrch si spolu rozumí, a proto z nich kapky smyjí veškerou nečistotu. Solární panely tak nemusíte složitě udržovat v čistém stavu.
Solární panely a recyklace. Jak se vlastně recyklují solární panely?
Solární panely jsou asi z 95 % z recyklovatelných materiálů. A navíc recyklační poplatek platíte už při pořízení panelu. Tedy, až vám jednou panely doslouží, tak je prostě zavezete do sběrného dvora, kde je předají na recyklační linku. Že se panely nedají recyklovat je jedna z internetových pověr. Solární panely vám tedy budou mnoho dlouhých let sloužit a spořit peníze a pak je jednoduše zrecyklujete.
Pro stanovení ceny fotovoltaické elektrárny je rozhodující její instalovaný výkon a také způsob akumulace přebytků (je-li instalováno bateriové úložiště či nikoliv). FVE bez bateriového úložiště se pohybují v cenách okolo 150 000,- Kč s tím, že dotace je zhruba na 50 % ceny. FVE s baterií v případě jednofázové elektrárny začíná na 200 000,- Kč. I u těchto elektráren je dotace okolo 50 % z celkové ceny. Více o cenách FVE najdete v našem ceníku.
Ostrovní fotovoltaické elektrárny jsou elektrárny, které nejsou připojeny k distribuční síti. V českých podmínkách je tato elektrárna prakticky nerealizovatelná, protože v zimních měsících dochází k výraznému poklesu výroby. Teoreticky se můžeme bavit o období 7 až 8 měsíců v roce, kdy tato varianta může fungovat v případě nízkoenergetických domů s dostatečně robustním bateriovým úložištěm.
Hybridní fotovoltaická elektrárna obsahuje takový střídač, ke kterému lze nainstalovat bateriové úložiště. U většiny střídačů tohoto typu lze při výpadku distribuční sítě zajistit napájení vybraných spotřebičů či rovnou celého domu právě z bateriového úložiště.
Fotovoltaický ohřev vody funguje podobně jako u elektráren s hybridním střídačem a bateriovým úložištěm. V době, kdy regulační zařízení (v SEFY používáme vlastní regulaci pro řízení přetoků – A-Z ROUTER SMART) detekuje, že výroba FVE je nad možnou spotřebu domu a elektrická energie by pak byla dodávána do distribuční sítě, sepne ohmické zařízení (u ohřevu vody myšlen elektrický bojler) a tuto energii směřuje do bojleru k ohřevu vody. V době přebytků si tedy nahříváme teplou užitkovou vodu. Při dobře navrženém systému lze od jara do podzimu nahřívat TUV čistě z přebytků FVE.
Tip: s dotačním programem Nová zelená úsporám Light mohou důchodci a osoby s příspěvkem na bydlení získat zjednodušený fotovoltaický ohřev vody zcela zdarma! Vše je hrazeno z dotace.
Během zimních měsíců vyrábí fotovoltaická elektrárna zhruba 15 až 30 % svého instalovaného výkonu. Mohou se samozřejmě objevit i dny, kdy mrzne a svítí sluníčko, pak FVE může vyrábět i více energie, než v horkých letních měsících!
Potřebujete poradit?
Zavolejte nám: +420 733 148 945
Chci fotovoltaiku na klíč
Nevíte si rady s výběrem nejvhodnější sestavy? Vyplňte formulář a náš obchodní zástupce s vámi vybere nejlepší řešení pro váš dům.