Od února 2025 platí celá řada změn v dotačním programu Nová zelená úsporám, resp. Nová zelená úsporám Light, prostřednictvím kterého mohou rodinné domy čerpat dotace na fotovoltaiku.
První novinka je zálohové financování. Nově dostanou žadatelé podporu dopředu ještě před samotnou instalací. Žadatelé tak nemusí sahat do svých financí a financovat celý projekt ze svého a pak čekat na zpětné proplacení dotace.
Tip: Zbývající částku za instalaci fotovoltaiky lze rovněž financovat prostřednictvím zvýhodněného úvěru od České spořitelny, který nabízí příznivou úrokovou sazbu.
Další z novinek je zrušení maximálního rezervovaného výkonu fotovoltaik. Elektrárny připojené k distribuční soustavě tak nebudou muset omezovat svůj maximální výkon. Tento krok jde ruku v ruce s podporou sdílené energie.
Maximální výše podpory je nově 100 000 Kč. V případě instalace systému chytrého řízení je podpora navýšena na 140 000 Kč. Spolu s instalací chytrého řízení vzniká ještě podmínka k registraci do systému komunitního sdílení energie.
Další peníze navíc lze získat v případě realizovaného zateplení v kombinaci s fotovoltaikou. Touto cestou lze navýšit dotaci až o 30 000 Kč.
Instalované části systému FVE | Výše podpory |
1 kWp instalovaného výkonu | 10 000 Kč |
1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia | 10 000 Kč |
Instalace pevně instalované dobíjecí stanice pro elektromobil (max. 1 kus) | 10 000 Kč |
Majitelé novostaveb a vlastníci více než 2 nemovitostí k bydlení na dotace nedosáhnou
S novými pravidly přichází i jedna méně pozitivní podmínka. Dotaci na obnovitelné zdroje lze poskytnout jen domácnostem kolaudovaným před 1. 1. 2021.
Dále platí, že žadatel a všichni členové domácnosti mohou vlastnit maximálně dvě stavby pro bydlení. Žadatel i všichni členové domácnosti musí mít také trvalý pobyt v podporovaném domě.
Sdílení energie
Podmínka zapojení systému do komunitní energetiky je splněna, pokud je výrobní EAN podporovaného fotovoltaického systému registrován v Elektroenergetickém datovém centru (EDC) jako dodavatelský EAN (EANd) ve skupině sdílení a vykazuje každoročně nenulové množství elektřiny sdílené do odběrného místa, které je připojeno v jiném místě připojení než výrobna, nebo je podporovaný systém zapojen prostřednictvím agregátora do poskytování flexibility, a to po celou dobu udržitelnosti projektu.
Chytré řízení
Systém chytrého řízení musí zajišťovat aktivní řízení toků energie pro technologie instalované v podporované nemovitosti (povinně bateriové úložiště a dále elektrických systémů vytápění a ohřevu vody, klimatizace, dobíjecí stanice/wallboxu jsou-li instalovány a aktivní řízení umožňují) a současně je připraven pro zapojení do systému komunitní energetiky a služeb poskytování flexibility, tj. umožňuje automatizované vzdálené řízení zdroje, včetně omezení přetoků do distribuční soustavy (možnost řízení pouze signálem HDO není postačující).
V SEFY úzce spolupracujeme se sesterskou společností A-Z TRADERS, která patří mezi nejvýznamnější společnosti ve fotovoltaickém průmyslu v Česku. A právě A-Z TRADERS stojí za přelomovou regulací A-Z ROUTER Smart. A-Z ROUTER Smart je synonymem pro chytré řízení.
A-Z TRADERS s.r.o. je česká technologická společnost, která sídlí v Praze. Zabývá se výrobou a vývojem rozváděčů pro fotovoltaiku, bezpečnostních prvků, řízením a regulací energií v domácnostech a bytových domech a také elektromobilitou. A-Z TRADERS vyvíjí špičkové technologie světového formátu, které dokáží i běžným lidem pomoci efektivně využívat obnovitelné zdroje energie ve svých domovech.
Optimální způsob provozování fotovoltaické elektrárny = chytré řízení
Nové dotační podmínky podporují správný a efektivní způsob provozování fotovoltaických elektráren (FVE). U rodinných domů by měla FVE sloužit především k dosažení energetické soběstačnosti. Ta však v našich podmínkách není možná bez dostatečně velkého bateriového úložiště.
Nejhospodárnější způsob využití energie vyrobené z FVE je její přímá spotřeba v domácnosti. Pokud není možné elektřinu využít okamžitě, je ideální ji akumulovat na pozdější použití – například do baterií, na ohřev teplé vody nebo pro nabíjení elektromobilu. Další efektivní možností je sdílení energie v rámci energetického společenství.
Zvýhodnění instalací FVE s chytrým řízením spotřeby je krok správným směrem. Zařízení A-Z ROUTER SMART představuje inteligentní regulátor vlastní spotřeby elektřiny z fotovoltaické elektrárny. Po odborné instalaci a správném nastavení optimalizuje využití vyrobené energie přímo v domácnosti.
Systém se skládá z měřicí jednotky DRP-3SM, která se instaluje do hlavního rozváděče, a bezdrátové regulační jednotky DRP-3SL, umístěné na stěnu. A-Z ROUTER SMART plně vyhovuje požadavkům programu Nová zelená úsporám Light 2025 a pomůže vám tak splnit podmínku chytrého řízení spotřeby pro získání bonusu 40 000 Kč na instalaci FVE.