Dotace
Další etapa Nové zelené úsporám startuje v únoru 2024. Proto jsme v SEFY připravili naše sestavy tak, aby naši zákazníci mohli využít inovovaných dotačních podmínek na maximum.
Ing. Miroslav Mikeš, jednatel společnosti
Podmínky získání dotace na fotovoltaiku jsou od února 2024 nové
Dotace na fotovoltaiku
Nové podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám nabízí výhodné podmínky pro koncové zákazníky. S novými platnými od 15. února 2024 totiž ušetříte až 160 000 Kč! Pozor, 160 000 Kč ale nemusí být konečná!
Pro koho jsou nové dotace určeny?
- Nárok na dotace mají majitelé dokončených rodinných domů
- Dotaci mohou získat vlastníci novostaveb (bez FVE v PENB/PD)
- Nové dotace je možné získat na rekreační objekt (chata, chalupa)
- Dotace budou k dispozici i pro bytové domy v celé ČR
Kolik lze na dotacích získat?
Výše dotace závisí na instalovaném výkonu FVE a na velikosti bateriového úložiště. Je-li energie akumulována do baterií, je technicky nutné využít tzv. hybridní střídač.
- Dle nových podmínek platí, že rezervovaný výkon sjednaný ve smlouvě o připojení s provozovatelem distribuční soustavy (sítě) bude omezen na maximálně 50 % instalovaného výkonu FV systému.
Přehled nových podmínek dotací NZÚ 2030
Nový systém dotací
- Maximální výše podpory se stanoví jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému, které budou instalovány, maximálně však 160 000 Kč na jeden rodinný dům.
Výše podpory z programu Nová zelená úsporám platné od 15. února 2024
- Základní podpora: 35 000 Kč
- Základní podpora pro systémy s efektivním využitím tepelného čerpadla: 60 000 Kč
- Za 1 kWp instalované výkonu: 8 000 Kč
- Za 1 kWh el. akumulačního systému (baterie): 8 000 Kč
- Maximální podporovaný výkon je 10 kWp.
- Minimální kapacita bateriového úložiště musí odpovídat instalovanému výkonu
- Kapacita bateriového úložiště může být maximálně dvojnásobek instalovaného výkonu
Získejte k dotaci výhodný bonus 10 000 Kč za napojení na bojler
- Při napojení bojleru (o minimálním objemu 120 litru) k fotovoltaickému systému získáte bonus 10 000 Kč
Naším cílem je navrhovat moderní fotovoltaické systémy, které přinesou zákazníkům maximální energetický užitek za nejvýhodnějších podmínek. Návratnost investice do FVE musí být co nejnižší.
Ing. Miroslav Mikeš, jednatel společnosti
Fotovoltaika je budoucností energetiky. Decentralizace zdrojů elektřiny a zvýšení podílu zelené energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je prioritou České republiky pro nadcházející desetiletí.
Ing. Josef Zíka, jednatel společnosti
Mýty a fakta o dotacích
Časté dotazy
S novými podmínkami dotačního programu Nová zelená úsporám vznikl i jednoduchý online výpočtový nástroj, který dokáže doporučit optimální velikost výkonu pro rodinný dům na základě vyplněných vstupních informací, jako jsou:
- užitné metry v domě
- lokalita
- počet osob v domácnosti
- bazén, elektrický sporák
- tepelné čerpadlo, atd.
Maximální výkon, na který elektrárna může získat dotaci, je 10 kWp. Neznamená to však, že výkonnější elektrárnu nelze postavit či provozovat, avšak dotace bude poskytnuta pouze na prvních 10 kWp.
Je-li rekreační objekt (chata, chalupa apod.) trvale obydlen a tedy využíván jako místo trvalého bydlení (byť v katastru nemovitostí může být veden jako rekreační objekt), pak je možné získat dotaci i na tento typ stavby.
Nutností je prokázat, že v takové stavbě bydlíte trvale:
- čestné prohlášení o tom, že v místě trvale bydlíte
- v místním registru obyvatelstva musíte být trvale hlášeni po dobu přinejmenším 2 roky.
Ano, fotovoltaiku je možné instalovat i na další stavby, které náleží k Vašemu rodinnému domu a které ani nemusí být zapsané v katastru nemovitostí. Dotačním pravidlům to neodporuje za předpokladu, že je vyrobená elekřina využívána právě v rodinném domě.
Fotovoltaické panely lze instalovat i na pergolu, garáž, na plot či např. na psí boudu. Fotovoltaikou ovšem není možné osázet zeleň.
Ano, na fotovoltaiku pro bytové domy je možné získat dotace nejen v Praze, ale nově i v celé ČR. Pravidla jsou poměrně jednoduchá:
- na každý instalovaný kWp výkonu je dotace 10 000 Kč
- na každou kWh akumulačního systému je dotace 10 000 Kč.
Ano. Je-li majitelem objektu splňující podmínky pro získání dotace občan bez české státní příslušnosti, o dotaci může bez problémů zažádat.