Je všeobecně známo, že fotovoltaika vyprodukuje nejvíce energie od jara do podzimu. V tomto období dokáže fotovoltaika často vyrobit daleko více energie, než zvládne celá vaše domácnost spotřebovat.
Co s energií, kterou domácnost vyrobí, ale nespotřebuje? Ideálním řešením pro uložení energie navíc je v první řadě baterie. Některé firmy nabízí kromě fyzické baterie také baterii virtuální.
Jak funguje virtuální baterie a vyplatí se? Není lepší sáhnout po akumulaci energie v klasické baterii a v bojleru ve formě ohřevu vody? Na toto téma se podíváme v dnešním článku.
Jak funguje virtuální baterie v praxi?
Virtuální baterie je služba distribučních sítí. Účel je stejný jako u fyzické baterie – slouží k uložení přebytků energie vyrobené fotovoltaikou, které můžete později čerpat. Nejedná se o reálný fyzický produkt.
Hlavní rozdíl je v tom, že přebytky uložené do virtuální baterie můžete vyčerpat kdykoliv během roku, kdy budete zrovna potřebovat. V praxi to znamená, že můžete třeba v zimě čerpat naspořenou energii, kterou vyrobí vaše fotovoltaika v létě. Oproti tomu v klasické fyzické baterii vydrží energie zhruba po dobu 2 dnů. Říkáte si, že je v takovém případě virtuální baterie jasnou volbou? Má to svůj háček. A ne jeden.
Závislost na distribuční síti
Jednou z největších nevýhod virtuální baterie je skutečnost, že v době, kdy chcete vyčerpat svou energii uloženou ve virtuální baterii, ji čerpáte z distribuční sítě. Pokud jste si tedy pořídili fotovoltaiku, abyste byli co nejvíce energeticky nezávislí, virtuální baterie pro vás není to pravé. Nehledě na to, že energii uloženou ve virtuální baterii nemůžete čerpat v případě možného blackoutu.
Oproti tomu fyzické bateriové úložiště umožňuje čerpat energii z fotovoltaiky bez ohledu na provoz distribuční sítě. Ceny fyzických baterií jsou navíc v aktuální chvíli na dlouhodobém minimu, takže už dávno neplatí, že baterie prodražují fotovoltaické elektrárny.
Placená služba dvou velikánů na trhu
Virtuální baterie je placená služba, za kterou se účtují poplatky za využití distribuční sítě k přenosu elektřiny. Je možné si ji objednat pouze u dvou distributorů elektřiny, a to ČEZ a E.ON. A tato služba samozřejmě není umožněna každému. Distribuční poplatek navíc není v čase konstantní, takže těžko můžete předvídat, jak se tato částka bude pohybovat za pár let.
Poplatek za virtuální baterii od E.ON. se třeba liší podle toho, kolik elektřiny do distribuční sítě posíláte. ČEZ umožňuje „uložit energii“ do virtuální baterie pouze do výše roční spotřeby ze sítě zákazníka. Pokud budete chtít vyčerpat svou uloženou energii ve virtuální baterii, zaplatíte úplně stejné poplatky, jako byste nakupovali elektřinu přímo od distributora elektřiny.
Podmínkou pro získání virtuální baterie u ČEZ je, že zákazník musí mít instalovanou fotovoltaiku o výkonu do 10 kWp, která je připojená do distribuční sítě a odebírá elektřinu od ČEZ.
U E.ON. je jako podmínka pro virtuální baterii uvedené to, že musíte mít fotovoltaickou elektrárnu přímo od této společnosti.
Za provoz virtuální baterie se sice platí měsíční poplatek, ale tato cena je nestabilní!
Jako nejvýhodnější se tak stále ukazuje uložení přebytečné energie vyrobené fotovoltaikou do fyzického akumulátoru.
Nejvýhodnější přístup k fotovoltaice je rozumná akumulace
Všichni víme, že fotovoltaika vyrábí elektřinu jen v době, kdy svítí slunce. Výrobu z fotovoltaiky v průběhu roku krásně ilustruje náš starší článek, ve kterém jsme vyzpovídali zákazníka, který ušetřil 30.000 Kč za rok s fotovoltaikou od SEFY.
Logickou potřebu využívat čistou energii ze slunce i v době, kdy slunce nesvítí, řeší efektivně klasické bateriové úložiště, do něhož elektrárna automaticky ukládá přebytky v době, kdy elektrárna vyrábí. Tuto energii pak jednoduše můžete z baterie využít večer a v noci a spoléhat se tak na maximum na svou vlastní výrobu.
Baterie ale není jedinou možností, jak využívat energii z fotovoltaiky. Naše regulace A-Z ROUTER Smart, kterou vyvíjíme pod hlavičkou sesterské společnosti A-Z TRADERS, dokáže efektivně řídit energetické toky v domácnosti s fotovoltaikou tak, že přebytky lze směřovat také k ohřevu vody v bojleru. Jedná se opět o efektivní způsob, jak využít energii z fotovoltaické elektrárny na úplné maximum.
Lze díky fotovoltaice jezdit zdarma?
Dotační program Nová zelená úsporám zvýhodňuje spolu s fotovoltaiku i montáž nabíjecí stanice pro elektromobily. Pro majitele rodinných domů tak nastává úžasná příležitost jezdit na sluneční pohon!
Pokud si pořídíte vozidlo na elektrický pohon a necháte si ke své elektrárně namontovat nabíjecí stanici pro elektromobily, rázem můžete energii z fotovoltaiky směřovat k nabíjení elektromobilu ze slunce. Šetříte tak na další frontě – na každém ujetém kilometru, za který už neplatíte.
Virtuální baterie zvyšuje vaši závislost
Vzhledem k tomu, že virtuální baterie není státem ani jiným orgánem garantovaná služba, nýbrž produkt komerčních firem, lze jen stěží předvídat, jak se budou ceny této služby vyvíjet a do jaké míry se to může vyplatit. Už dnes je ale pravdou, že již zmíněné distribuční a další poplatky, bez nichž virtuální baterii provozovat nelze, zas tak lákavé nejsou. A navíc. Fotovoltaiku si lidé pořizují mimo jiné z důvodu, že se chtějí odpoutat od 100 % závislosti na distribučních firmách, s virtuální baterií se vaše závislost zvyšuje.
A co v zimě? Není lepší načerpat energii z “virtuální baterie”?
V zimním období, kdy fotovoltaika příliš nevyrábí, jste z větší části odkázáni na distribuční síť, tudíž fotovoltaika vám příliš nepomůže. Tohle skutečně platilo ještě pár let nazpátek. Jenže doba se mění a s ní přicházejí inovace a nové technologie.
V A-Z TRADERS vyvíjíme Cloudovou nadstavbu nad řízením A-Z ROUTER Smart, které už dnes pomáhá šetřit více než 10 000 domácností v Česku. Cloudové řízení elektrárny slibuje mimo jiné také chytrý nákup a prodej energie na základě okamžitých cen na spotovém trhu.
Tohle může být obzvlášť v zimě nesmírně užitečné. Stačí si “vychytat” nejnižší ceny na spotovém trhu z celého dne, což za vás udělá automatizovaná pravidla, které si zapnete v cloudovém rozhraní, a v tomto čase si pak nabijete baterii ze sítě za pár korun.
V době, kdy se spotová cena vyšplhá na vyšší cenu, pak jednoduše přepnete svou domácnost na napájení z baterie. Tímto dokážete ze své chytře řízené elektrárny vytlačit opravdu maximum i v zimě.