Ve světle událostí posledních měsíců, kdy na český trh vstoupila řada firem s cílem “ukořistit” co největší část trhu, slíbit pomalu až nerealistické termíny instalace FVE, ale také své závazky nedodržet a zklamat stovky až tisíce zákazníků s pochybně odvedenou prací, vznikla iniciativa slušných a poctivých firem Cechu Akumulace a Fotovoltaiky (CAFT).
Jsme členská společnosti CAFTu a proto hrdě prohlašujeme, že ctíme zásady Desatera pro fotovoltaiku.
Desatero pro fotovoltaiku CAFT
Obsah desatera
Desatero pro fotovoltaiku
1. Proč
Proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu? Motivací může být několik. V našem desateru má položka “proč” první příčku. Spolehlivá instalační firma by měla transparentně vysvětlit, jaká očekávání od fotovoltaické elektrárny jsou reálná a vzhledem k poznání základních potřeb klienta pak doporučit optimální řešení, které dokáže splnit klientovy požadavky.
Typické využití fotovoltaiky nacházíme v případech, kdy chceme:
- celkovou úsporu elektrické energie v domácnosti
- zajistit si ohřev vody s pomocí fotovoltaiky
- zajistit si provoz klimatizace s napájením ze slunce
- nabíjet elektromobil fotovoltaikou
- bez problému provozovat domácnost v případě výpadku elektřiny (blackout).
2. Výběr instalační firmy
Při výběru instalační firmy desatero radí zjistit si několik zásadních faktů o instalační firmě. Důležitá je historie a reference. Už samotná cenová nabídka, kterou od instalační firmy dostanete, by měla vycházet z vašich potřeb a informací o nemovitosti, jako jsou:
- roční spotřeba elektřiny
- způsob vytápění
- způsob ohřevu vody
- počet osob žijící v domácnosti
- počet bytových jednotek (má zpravidla vliv na počet běžných spotřebičů v domácnosti)
- atypické spotřebiče (bazén, klimatizace, sauna, vířivka, elektromobil)
- plánované spotřebiče
Projednává s Vámi instalační firma tyto informace? Pokud ano, je to zcela v pořádku. Pokud ne, zbystřete.
Součástí celého procesu získání plnohodnotné hybridní fotovoltaické elektrárny na klíč je také zajištění dotace a zajištění žádosti o paralelní připojení k distribuční síti.
České instalační firmy s historií mají s těmito administrativními kroky zkušenosti, takže vědí velmi dobře, jak vše zajistit v co možná nejkratším termínu a hlavně věcně správně. Zvolíte-li pro instalaci své fotovoltaické elektrárny na klíč zahraniční společnost, která se zkouší uchytit na českém trhu, dost možná budou v těchto bodech tápat, takže si dejte velký pozor.
Výběr instalační firmy by se neměl obejít bez důkladné rešerše zkušeností a referencí jiných zákazníků.
Dnes už máme naštěstí řadu možností, jak si instalační firmu prověřit. Jsou to recenze na serverech jako je Google nebo Firmy.cz, ale také nový portál Refsite.info, kde dochází dokonce k ověřování každé jednotlivé reference. Doporučujeme tedy soustředit se právě na ověřené reference spokojených zákazníků.
3. Volba výkonu elektrárny
Zákazníkům zásadně nabízíme takové řešení, které je v souladu s používáním domácnosti a realistickými očekáváními, které by mělo být odborným konzultantem vždy vyjasněno. Cílem je navrhnout takové řešení, které dává ekonomický smysl. Ale zároveň takové, které bere v potaz i nadcházející změny v legislativě.
V blízké budoucnosti nás čeká zásadní právní úprava, díky které bude možné vyrobenou elektřinu z fotovoltaiky sdílet například se svými sousedy či se svou rodinou, která žije klidně i v jiném městě. Pokud si budete chtít elektřinu z fotovoltaiky vyrobit na chatě a poslat si ji ke spotřebě k sobě do bytu, i to bude možné. Hradit budete jen poplatky za přenos a distribuci elektřiny. Detaily jsou ale stále v jednání.
Návrh výkonu elektrárny tak skutečně může zohlednit i tyto novinky, které nám do budoucna ulehčí život a zlevní elektřinu.
4. Volba baterie
Bateriové úložiště je dnes součástí drtivé většiny instalací. Oproti minulým rokům šla technologie velmi kupředu a ceny naopak dolů. Navíc aktuální podoba dotačního programu Nová zelená úsporám oproti minulosti zásadně zvýhodňuje instalaci bateriového úložiště spolu s fotovoltaickými panely.
Baterie slouží k ukládání přebytků vyrobené elektrické energie z fotovoltaiky. Můžete tak využívat elektřinu vyrobenou “zdarma” z fotovoltaiky i ve večerních hodinách, kdy už slunce nesvítí a fotovoltaika tak nevyrábí. S bateriovým úložištěm snadno přečkáte i výpadek elektřiny, tzv. blackout. Díky vhodně navrženému systému s bateriovým úložištěm se tak přibližujete energetické nezávislosti.
V budoucnu bude velkým tématem i tzv. flexibilita sítě, která bude sloužit ke stabilizaci sítě. Zákazníci z této možnosti budou čerpat spoustu výhod, dokonce i finančních.
Pozor. Pokud byste preferovali řešení bez baterie a do budoucna byste bateriové úložiště chtěli dokoupit, berte na vědomí, že již nebudete moci čerpat dotační podporu.
5. Kvalita
Kvalitní instalační firma využívá ke svým instalacím prověřené produkty s jasně definovanou zárukou. V SEFY sázíme na prémiové produkty, které nakupujeme od spolehlivých dodavatelů SolSol a BayWa.
Společnost SolSol je česká firma, která se zabývá velkoobchodním prodejem solárních panelů a střídačů renomovaných výrobců již od roku 2012. Společnost BayWa je nadnárodní koncern s více než stoletou tradicí a patří k nejdůležitějším poskytovatelům služeb v zemědělství, energetice a stavebnictví.
Za kvalitně odvedenou prací si stojíme, vše ale stojí na lidech. Proto zaměstnáváme pouze řádně proškolené techniky a odborníky, kteří dokáží svědomitě odvést práci na 100 %.
6. Umístění panelů
Optimální umístění panelů je na východní/západní straně střechy. Maximalizuje se tak využitelnost slunečního záření k výrobě elektrické energie. Orientace na jih je také výhodná. Záleží ovšem na každé konkrétní střeše, jaké možnosti nabízí.
Panely ale mohou být umístěny i na garáži, stodole, či na kterékoliv jiné budově, která náleží k vašemu pozemku. Na získání dotace to nemá vliv. Přidružená budova ale musí být zanesena v katastru nemovitostí.
7. Připojení do sítě
Je-li vaším cílem získat hybridní fotovoltaickou elektrárnu připojenou k distribuční síti (což je řešení, které doporučujeme vždy), pak by součástí servisu doprovázející instalaci díla mělo být také zajištění připojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě. Hovoříme o tzv. uvedení do provozu.
Kvalitní firma připraví veškeré dokumenty a podklady nutné k podání žádosti o připojení k síti a žádost také podá na základě požadavků distribuční společnosti. Nedílnou součástí by měla být také řádná projektová dokumentace a smlouva o připojení.
8. Financování
Postup, který volí důvěryhodné společnosti, je vystavení první zálohy, k jejíž uhrazení dochází po podpisu smlouvy. Výše zálohy se pohybuje zhruba od 10 do 40 %. Druhá záloha je požadována většinou ve výši 50 až 70 %. K jejímu uhrazení dochází po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbytek částky se hradí po předání celého díla. Nedílnou součástí předání díla je také předávací protokol a revizní zpráva.
Některé společnosti nabízejí také možnost vyřízení spotřebitelského úvěru na financování instalace elektrárny. Pokud je úroková sazba v rozumných mezích, pak v tomto způsobu financování nevidíme problém.
9. Dotace
Dotaci na fotovoltaiku lze čerpat z dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotaci lze získat ve výši 40 až 200 tisíc Kč. Díky bonusům může být ale podpora ještě vyšší. Žádosti lze podat před, v průběhu, ale i zpětně po realizaci. Investiční dotace je ale vždy vyplácena poskytovatelem dotace vždy až po doložení proplacení celkové ceny za dodávku a instalaci díla a potvrzení o připojení k síti.
Spolehlivé společnosti veškeré podklady a náležitosti zkompletují a zajistí za vás. Základními dokumenty pro podání žádosti a doložení realizace jsou doklady o uhrazení celkové smluvní ceny za instalaci, zpráva o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu, dokumenty prokazující technické vlastnosti použitých výrobků a fotodokumentace.
10. Servis a záruka
Nabízí společnost transparentně servis instalovaných komponent? Je ve smlouvě o dílo zmíněno, jaké záruky na jednotlivé komponenty můžete očekávat? A víte, že u slušných firem pracujících s kvalitními komponenty je možnost reklamace možná i v případě, že se firma dostane do problémů a dokonce i když ukončí své působení?
V naší společnosti je i díky našemu zdravému dodavatelskému řetězci vždy možné se s reklamací obrátit buď na velkoobchodní dodavatele nebo přímo na výrobce. Každý technologický komponent, který instalujeme, má svůj unikátní identifikační kód, který je při reklamaci nutné vždy uvést – ať už u dodavatele nebo u výrobce. Vzhledem k našemu zdravému fungování je ovšem veškerá reklamace či servis záležitostí, kterou řešíme my. V případě jakéhokoliv problému jsme připraveni vše vyřešit k maximální spokojenosti.
Jakým způsobem firma reaguje na případné reklamace? I to můžete zjistit z již zmíněných referencí stávajících zákazníků.