fbpx

Fotovoltaika je suverénně nejlevnější zdroj elektřiny. Ceny FV elektráren ale v roce 2022 porostou!

Ještě před deseti lety platilo, že elektřina vyrobená z fotovoltaiky patřila k vůbec nejdražším možnostem, jak vyrábět elektřinu. V minulé dekádě ovšem došlo k významné změně. Cena fv technologií šla výrazně dolů!

Z ceny zhruba 400 $ za 1 MWh vyrobené energie došlo během 10 let k rapidnímu poklesu – až pod 50 $ za 1 vyrobenou MWh elektřiny!

Fotovoltaika zdražuje. Stále je však nejvýhodnější

Vývoj ceny fotovoltaiky probíhal v posledních 10 letech velmi zajímavě. Poptávka po fotovoltaice, jakožto ekologickém zdroji elektřiny, se zvyšovala s každým rokem. Rostoucí poptávka znamenala větší a větší důvěru trhu v solární energetiku.

Střední firmy, začínající startupy i velké korporace začaly brát fotovoltaiku vážně. Celý svět masivně investoval do rozvoje tohoto perspektivního odvětví. Výsledkem byl vnik zdravého konkurenční prostředí, zrodila se spousta inovativních společností, které dokázaly tuto novou technologii proměnit doslova „v mainstream“.

Obrovská poptávka ze strany zákazníků tlačila výrobce k zavedení propracované sériové výroby spolehlivých fv komponent, díky čemuž docházelo ke konstatnímu exponenicálnímu zlevňování fv technlogie jako takové.

Foto: RCraig09, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. Srovnání nákladů na výrobu 1 MWh elektřiny

„Z fotovoltaiky se stal cenově predikovatelný zdroj elektřiny s vůbec nejnižší cenou na trhu. Dnes už můžeme říct, že fotovoltaika je zdrojem skutečně nejlevnější elektřiny ze všech zdrojů. Bohužel ale přišel covid, který uštědřil direkt průmyslu celého světa a dnes už víme, že ani fotovoltaika nebude ušetřena.“

Covid zasáhl i fotovoltaiku

Situace s covidem a s ním spojenými celosvětovými lockdowny – zvláště pak v Číně, coby továrně světa, zasahují do všech průsmyslových odvětví. Koupit si dnes nový automobil znamená čekat řadu měsíců, jelikož celosvětový nedostatek čipů se negativně podepsal i na automobilovém průmyslu.

Dodavatelský řetězec se vzpamatovává z jednoho šoku za druhým a zpoždění nasmlouvaných dodávek se musí někde projevit. Nejčastěji v koncových cenách, které dopadají vždy na poslední článek tohoto řetězce – tedy spotřebitele.

Foto: Shutterstock

Největší čínští dodavatelé fotovoltaických komponent se oficiálně vyjádřili ke krizi

Pár týdnů nazpátek podepsalo 5 největších čínských společností vyrábějící komponenty pro fotovoltaiku společné prohlášení, v němž se omlouvají za zpožděné dodávky a nedodržení závazků vůči svým zákazníkům.

Jako hlavní důvody této situace byly uvedeny nepředvídatelné přírodní okolnosti (jinými slovy covid), které vedly k velkým omezením výrobních kapacit továren (lockdowny), což zákonitě vyústilo v dominový efekt – v lepším případě zpoždění dodávek, v horším případě úplná neschopnost dostát svým závazkům.

Odborníci se shodují na tom, tento společný statement čínských gigantů je jakási či ospravedlnění dalších nárůstů cen, které nás v budoucnu budou čekat. Odběratelé nemohou být překvapeni, pokud objednané zboží za dohodnuté ceny ani nedostanou.

Ilustrační foto, Shutterstock

Globální pandemie zasáhla negativně každou zemi a každý obor (snad krom farmaceutických firem, výrobců hygienických potřeb, dezinfekcí apod. …)

V případě fotovoltaiky hovoříme o omezení těžby surových materiálů. V prvé řadě se jedná o křemík, který se využívá jako polovodičový substrát – což je základní stavební kámen solárních panelů, ale i všech čipů, které se využívají naprosto všude ve světe elektrotechniky. Cena solárních panelů vzrostla o 30 % v porovnání s loňskem.

Podobně je na tom i těžba ušlechtilých kovů, které jsou využívány jako materiály pro kontakty, vodiče a další prvky v elektrotechnice. Rozváděče a podružné elektromateriály jsou nyní dražší o 9 %.

Fotovoltaické elektrárny jsou dnes v drtivé většině instalovány společně s bateriemi, které slouží k akumulaci vyrobených přebytků a k využití elektřiny v době, kdy slunce nesvítí (a elektrárna nevyrábí). Baterie, jež jsou převážně tvořeny lithiem, zaznamenaly na velkoobchodním trhu meziroční nárůst v průměr o 10 %.

Střídače, bez nichž žádný fotovoltaický systém pro rodinné domy nemůže fungovat, jsou dražší o 8 až 10 %. To vše jsou důvody, proč cena realizace fotovoltaických elektráren bude zákonitě vyšší, než v minulosti.

Foto: Shutterstock

Ceny by mohly v následujících letech klesat. Vyplatí se s fotovoltaikou vyčkávat?

Nevyplatí. Důvody, které stojí za vyšší cenou komponent fotovoltaických solárních systémů, jsou většinou ty samé, kvůli kterým roste samotná cena elektřiny (která mimochodem rovněž ovlivňuje výrobní cenu).

Čím dříve si začnete vlastní elektřinu vyrábět, tím dříve začnete skutečně šetřit náklady na provoz vaší nemovitosti. Chcete-li s investicí do FVE vyčkat ještě několik měsíců, budete zbytečně prodlužovat období, kdy platíte přemrštěné ceny za elektřinu.

V následujících měsících očekáváme spíše ještě další navýšení cen, takže radíme neotálet. Snížení cen jednotlivých komponent nenastane dřív než za 1-2 roky a to jen za předpokladu, že se světu vyhnout podobné katastrofy, jako je covidová pandemie. Kolik byste ale platili za elektřinu v tomto období? Rozhodně více, než o kolik jsou nyní fotovoltaické elektrárny zdraženy.

Kolik stojí fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům?

Cena fotovoltaiky pro rodinný dům závisí samozřejmě na preferencích majitele rodinného domu i na jeho energetických požadavcích. Obecně se však ceny pohybují v hladinách, které shrnuje následující tabulka:

Výkon elektrárny Počet panelů Dobíjecí stanice Bateriové úložiště Výše dotace Konečná cena Celková cena
8,1 kWp 18 11,1 kWh 245.000 Kč 288.000 Kč 533.000 Kč
7,2 kWp 16 11,1 kWh 205.000 Kč 256.000 Kč 461.000 Kč
5,4 kWp 12 11,1 kWh 205.000 Kč 213.000 Kč 418.000 Kč
3,6 kWp 8 7,1 kWh 152.000 Kč 170.000 Kč 322.000 Kč
Další příspěvky
S fotovoltaikou můžete ušetřit i Vy

Navrhneme Vám optimální řešení, díky kterému využijete maximum elektřinu ze slunce. Snižte si náklady za elektřinu jednou pro vždy.

Získejte zdarma schůzku se specialistou. Naše zkušenosti a skvělé hodnocení zákazníků zaručují kvalitu

Kontaktujte nás a my se o vše postaráme

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

SEFY je česká technologická firma realizující fotovoltaické elektrárny na klíč. Díky fotovoltaice můžete ušetřit nemalé náklady za elektřinu.

Získejte i Vy zelený zdroj elektřiny pro svou nemovitost!

Hodnocení našich zákazníků

SEFY ČR na Firmy.cz
Copyright © 2024 | SEFY Czech Republic s.r.o.